Протидія булінгу

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)

в закладі освіти

(відповідно до листа МОНУ від 29.01.2019 №1/11-881 "Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування) від 18.12.2018 №2657-VIII")

 1. У разі підтвердження факту вчинення булінгу (цькування), за результатами розслідування та висновків Комісії, створеної в закладі освіти з розгляду випадків булінгу, повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та служби у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
 2. Виконується рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
 3. Надаються соціальні та психолого-педагогічні послуги здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу.
 4. Визначаються відповідальні особи, причетні до булінгу (цькування ) та накладаються адміністративні стягнення:

- цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин;

- така ж поведінка, вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин;

-  булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

План 

 

Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування)в Українському колежі ім. В.О. Сухомлинського, порядок  реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

 

 1. Із метою створення безпечного освітнього середовища в Українському колежі ім. В.О. Сухомлинського педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу зобов’язані повідомляти директору колежу про випадки булінгу, учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення щодо інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
 2. Відповідно до наданої заяви (у довільній формі) директор колежу видає наказ про створення Комісії (директор школи, соціальний педагог, психолог, педагогічні працівники, батьки постраждалого та булера) з розслідування випадків булінгу.
 3. Комісія протягом 10 днів проводить розслідування та  на засіданні приймає відповідне рішення щодо випадків булінгу:

 

-         якщо Комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то директор колежу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальну поліцію) та Службу в справах дітей.

 

-         якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний із цим, то він може звертатися до органів Національної поліції України із заявою.

 

 1. Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.
 2. Кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), за наявності  спостерігачі зобов’язані виконувати рішення та рекомендації Комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

 

Директор колежу повідомляє про терміни, порядок реагування на доведені випадки булінгу, відповідальність осіб, причетних до булінгу та процедуру розгляду відповідно до законодавства.

 

Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу

Кодекс України про адміністративні правопорушення)

 

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого: – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

 

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення: – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

 

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років: – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

 

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років: – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

 

 • Дитяча лінія

116 111 або 0 800 500 225;

 • Гаряча телефонна лінія з питань запобігання насильству

116 123 або 0 800 500 335;

 • Уповноважений Верховної Ради з прав людини

0800501720;

 • Уповноважений Президента України з прав дитини

044 255 76 75;

 • Центр надання безоплатної правової допомоги

080 213 103;

Національна поліція 102.